Objawy - pneumokoki

Pneumokoki

objawy.org.pl
pneumokoki - leczenie


W jaki sposób można rozpoznać zakażenie?

Pneumokoki mogą wywoływać mnóstwo chorób. Zakażenie pneumokokami rozpoznaje się się w 100 % dopiero po zrobieniu badań na posiew, jednak leczenie trzeba rozpocząć jak najszybciej.

Symptomy chorób wywołanych przez pneumokoki mogą być są różne. Bakteria może objawiać się wysoką w postaci wysokiej gorączki, zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych, mocny ból głowy, nudności, wymioty, sztywność karku , jak również światłowstręt. U niemowląt zazwyczaj pojawia się gorączka. Bardzo groźnym symptomem jest trzymanie przez maluszka głowy nieruchomo wciśniętej w poduszkę lub jasiek.


A oto typowe choroby wywoływane przez pneumokoki:

  •     Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych
  •     Posocznica
  •     Zapalenie płuc
  •     zapalenie ucha środkowego.


Zapobieganie chorobom pneukokowym ogranicza się zazwyczaj do podania odpowiedniej szczepionki, aczkolwiek w niedalekiej przeszłości, bakterie te zwalczane były antybiotykami. Dziś nie jest to możliwe, ponieważ pneumokoki i ich nowe powstające szczepy znacznie uodporniły się na stosowane niegdyś lekarstwa.

Składnikiem szczepionek uodparniających są w tym przypadku wielocukry otoczkowe. Dzieci szczepione są szczepionką, która pozwala na skuteczną w 97% ochronę przed siedmioma najgroźniejszymi odmianami pneumokoków. Obecnie na rynek weszła szczepionka 13-walentna, która jest ulepszoną wersją wcześniej wymienionej. Chroni przed trzynastoma stereotypami, które są przyczyną aż 90% zachorowań. Szczepionka ma to do siebie, że można łączyć ją ze starą wersją uzyskując równie dobry efekt.


Pozostałe tematy: